OBSERWUJ NAS

"Gromady i rodziny – czyli zwierzęce korzenie!" Płazy

Z cyklu “Gromady i rodziny – czyli zwierzęce korzenie!”

Płazy – To grupa zwierząt, której przewodzą bardzo dobrze nam znane żaby. Pod pojęciem „żaba” przeciętny człowiek będzie miał na myśli wiele gatunków, np. żabowate czy drzewołazowate, ponieważ tylko osoby zaznajomione z tematem będą w stanie rozpoznać różnice na pierwszy rzut oka. Są to zwierzęta żyjące na lądzie, w gruncie, na drzewach i w wodach słodkich. Prowadzą wodny tryb życia,
umiejętnie wykorzystując swoje zdolności wytrenowane na drodze ewolucji. Są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska, a więc ciągły rozwój technologiczny oraz wprawianie atmosfery w coraz to gorszy stan, także bardzo negatywnie wpływa na płazy.

Pierwsze płazy pojawiły się już w okresie Dewonu, około 400 milionów lat temu (co ciekawe, Polska była wtedy pokryta ciepłymi morzami). Największym żyjącym obecnie płazem jest salamandra olbrzymia chińska, a najmniejszym paedophryne amauensis – płaz bezogonowy, również najmniejszy kręgowiec. Nauka zajmująca się badaniem płazów to herpetologia, podobnie jak u gadów. Płazy dziś to tylko 3 rzędy – nieco ponad 6000 gatunków.