OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Ciekawostki, czyli wytwory fauny i flory!" Czy z gadem można się zaprzyjaźnić?

Z cyklu “Ciekawostki, czyli wytwory fauny i flory!”

Czy z gadem można się zaprzyjaźnić?

Gady to bardzo fascynujące zwierzęta, w wielu przypadkach przypominające nam kreatury z filmów fantasy czy grozy. Hodowla takich egzotycznych zwierzaków w domu jest naprawdę ciekawym zajęciem, a pasjonaci tej grupy zwierząt, poświęcają swoje życie łuskowatym (w większości przypadków) przyjaciołom. Człowiek potrafi się zaprzyjaźnić z absolutnie każdą istotą na świecie, w końcu jesteśmy
dominującym i najmądrzejszym gatunkiem na planecie. Ale czy gady potrafią się przywiązać do człowieka, a nawet z nim zaprzyjaźnić?

Wiele przypadków pokazuje nam, że jest to możliwe! Znana jest historia rybaka z Kostaryki, który uratował przed śmiercią krokodyla i opiekował się nim do momentu wyzdrowienia. Gdy gad wyzdrowiał, podążył z rybakiem do najbliższej rzeki, aby mógł żyć w swoim naturalnym środowisku. Ku zdziwieniu człowieka i zapewne całego świata, krokodyl wrócił do niego bardzo szybko i zobaczył, że nad rankiem śpi u niego na werandzie i nie ma zamiaru rozstać się ze swoim „właścicielem”. Krokodyl zamieszkał więc w stawie nieopodal domu rybaka i często pływali razem i okazywali sobie uczucia.
Takich przypadków było kilka z udziałem jaszczurek czy węży. Niemniej jednak są to olbrzymie wyjątki, prawie tak jak wygrana w lotto. Możliwe, ale wątpliwe. Są jednak gatunki gadów, które przywiązują się do właściciela i mogą stworzyć z nim więź. Oczywiście na swój sposób, bo nadal będą to
zwierzęta kierujące się naturalnym instynktem. Agamy, kameleony, gekony, legwany oraz nawet niektóre gatunki węży (oraz na pewno więcej gatunków gadów) potrafią w jakiś sposób okazywać uczucie wobec swojego właściciela!