OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Ciekawostki – czyli wytwory fauny i flory"NAJWIĘKSZY GAD ŚWIATA

Z cyklu “Ciekawostki – czyli wytwory fauny i flory”

Nawiązując do dzisiejszych targów terrarystycznych, na których zawitaliśmy, przedstawiamy wam kolejną ciekawostkę, związaną z gadami, bo mogliśmy tam zobaczyć wiele przedstawicieli zwierząt tego typu!

NAJWIĘKSZY GAD ŚWIATA – Krokodyl różańcowy. Tak nazywany jest największy gad świata i nie tylko. Nie tylko, ponieważ jest to równocześnie największy drapieżnik, który zajmuje miejsce na świecie z rasą ludzką (nie licząc jedynie okazów morskich). Jego osiągi są niesamowite i waga, która może przekraczać nawet 1300 kg, jest prawie niewyobrażalna dla człowieka. Długość to nawet nieco ponad 6 metrów, w przypadku samców, ponieważ samice są około dwukrotnie mniejsze. Ten osobnik zawdzięcza swoją nazwę, dzięki charakterystycznym naroślom na swoim ciele, które przypominają różaniec. Z reguły kolory dominujące u tych krokodyli, to odmiany zielonobrunatne i podobne tego typu wariacje.

Nie tylko ogromna wielkość jest powodem do omijania z daleka tego krokodyla. Jest on agresywny i niesamowicie silny. W historii ludzkości, znany jest atak krokodyli różańcowych na wojska Japońskie w 1945 roku, gdy te walczyły z Brytyjczykami. Rozdrażnione gady swoją okrutną siłą i agresywnością rozniosły niemal wszystkich żołnierzy, pomagając przy tym wojskom Brytyjskim w odniesieniu zwycięstwa.