OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Poradnik odpowiedzialnego hodowcy!" Jaszczurki

Z cyklu “Poradnik odpowiedzialnego hodowcy!”

Jaszczurki – Gady żyjące na ziemi razem z ludźmi od niepamiętnych czasów. Są fascynujące i nie ma co się dziwić, że wielu naukowców poświęca swoje życie na odkrywanie ich zachowań oraz budowy fizycznej. Ta grupa gadów łuskonośnych obejmuje ponad 4000 gatunków, a więc jest to piorunująca ilość odmian tych zwierząt, a każda odmiana charakteryzuje się własnymi zwyczajami. Jaszczurki mają wydłużone ciało, zakończone ogonem, który zazwyczaj wygląda odmiennie i zależnie od gatunku. Rozmiary wahają się od 3 cm, do nawet 3,5 metra!

Hodowla jaszczurek to trend rosnący w naszym kraju. Wyglądają bardzo ciekawie i pozwalają na ciekawe obserwacje hodowcy. Są stosunkowo tanie i wpływa to ich popularność, ale również na złe traktowanie. Musimy zapewnić im odpowiednie warunki, aby czuły się szczęśliwe. Terrarium musi być dostosowane do potrzeb i rozmiarów jaszczurki. Lampa grzewcza, nawilżacz powietrza, termometr,
higrometr, ściany wspinaczkowe, kryjówki oraz różnego rodzaju kryjówki to absolutne „must have”. Od tego, na jaki rodzaj jaszczurki się zdecydujemy (roślinożerna, wszystkożerna, mięsożerna), zależało będzie pożywienie oraz jego częstotliwość podawania. Te mięsożerne potrzebują pokarmu 2–3 razy tygodniowo w przypadku starszych osobników. Młode muszą jeść praktycznie codziennie.
Podsumowując, niezbędnikiem każdego odpowiedzialnego hodowcy w hodowli jaszczurki jest;

– Odpowiednie terrarium dopasowane do potrzeb oraz rozmiarów danego gatunku

– Kryjówki oraz rośliny

– Podłoże odpowiednio dopasowane do gatunku, np.; torf, zrębki, mech

– Odpowiednie akcesoria typu; lampa grzewcza, nawilżacz powietrza itp.

– Odpowiedni pokarm dostosowany do gatunku, np.; podroby, kawałki mięsa oraz potrzebne witaminy