OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Pożyteczne zwierzęta" Jeż

Z cyklu “Pożyteczne zwierzęta”

Przedstawiamy Wam nowy cykl, w którym będziemy pokazywać zwierzaki, które są pożyteczne dla człowieka i jego otoczenia. Na pierwszy ogień; piękny i bardzo skryty przedstawiciel ssaków.

Jeż – W Polsce są objęte całkowitą ochroną. Zwłaszcza jeże pigmejskie są bardzo popularnymi zwierzakami hodowlanymi i coraz częściej możemy je zauważyć w Polskich domach. Niemniej jednak, przechodząc do głównej kwestii tekstu – normalne jeże, których u nas najwięcej, są pożytecznymi ssakami, które sprawnie eliminują larwy, poczwary, ślimaki i małe gryzonie, które nierzadko narażają nasze ogrody na zmarnowanie.

Jeż to dobry przyjaciel człowieka, który zajmuje się własną działką i stara dbać się o roślinność. Ten mały, przyjazny ssak to pewnego rodzaju sprzątacz – można powiedzieć, że jest to pomoc obustronna. Gdy dołożymy niewielkich starań, aby zatrzymać w swoim otoczeniu jeżyka, on pomoże nam w walce z szkodnikami. Wystarczy zapewnić mu w pobliżu dostęp do wody, ułożyć stos z gałęzi i zachęcić kilkoma smakołykami, aby ten związał się z miejscem i „terminował” szkodników. My na tym korzystamy i sam jeżyk – takie rozwiązanie pasuje każdemu. Jeże lubują się nawet w pokarmie dla psów czy kotów.