OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" GEKON ORZĘSIONY

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Przedstawiciel rodziny Correlophus, do niedawna uważany za wymarły gatunek. Popularny gość w terrariach hodowców na całym świecie, ma wiele odmian barwnych i charakterystyczne wyrostki skórne nad oczami i na grzbiecie.

Gekon orzęsiony – Tropikalna jaszczurka bardzo dobrze przystosowana do życia w terrarium. Brzmi jak niezły początek do rozważenia hodowli tego zwierzęcia, prawda? Jeśli do tego dopowiedzieć, że są one świetne dla początkujących hodowców, bo nie sprawiają dużo problemów, wiele z Was powinno już być w drodze po telefon, aby wykonać połączenie do osoby posiadającej takiego gekona (www.faunari.com – z pewnością coś znajdziecie  ). Jest w tym wiele prawdy, ale musimy pamiętać, że gady potrzebują specjalistycznego środowiska oraz odpowiedniego zachowania względem ich. Wracając do naszego bohatera, gekona orzęsionego, dorosły osobnik dorasta do 25 cm i osiąga zaledwie do 65 g. Mają chwytny ogon, wyposażony w „poduszkę”, która pozwala lepiej się im poruszać i chwytać. Ubarwienie tego gada jest bardzo różnorodne, ponieważ są to zwierzęta polichromatyczne (wiele wzorów i ubarwień).

Tak jak wspomnieliśmy na początku, są to dosyć łatwe gady do hodowli dla początkującego, ale odpowiednia wielkość terrarium to podstawa. 80 litrowe dla jednego, dużego osobnika, a ok. 50 litrowe dla kilku młodych gekonów, powinno wystarczyć. Podłoże musi być wilgotne i wykonane z materiału, który nie spowoduje obrażeń w przypadku upadku. Wszelkiego rodzaju kryjówki, symulujące jak najbardziej naturalny tryb życia, pozwolą się lepiej czuć każdemu osobnikowi.

Ciekawostki;

– W naturze gekony orzęsione możemy spotkać tylko i wyłącznie na wyspach Nowej Kaledonii – gatunek endemiczny

– To gatunek wszystkożerny

– W przeciwieństwie do wielu gatunków jaszczurek – gekonowi orzęsionemu nie odrasta ogon