OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" KOZA DOMOWA

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Zakorzenienie kulturowe tej grupy zwierząt jest bardzo głębokie. Możemy je spotkać w mitach greckich i wielu innych starożytnych wierzeniach i podaniach. Liczący sobie bardzo wiele ras i odmian gatunek, który żyje na całym świecie.

Koza domowa – Zwierzę bardzo popularne, które raz na zawsze wdrożyło się w kulturę człowieka i od niepamiętnych lat, jest u boku człowieka wiernie mu towarzysząc. Są wszechstronnie użytkowe i hodowane dla wielu korzyści. Dla produktów mlecznych, mięsnych, czy dla wełny lub puchu. Istnieje wiele ras i są one podzielone ze względu na użytkowość.

Kozy to bardzo ciekawe zwierzęta i hodowla ich nie wymaga od człowieka wiele uwagi, bo tak naprawdę lubią jeść wszystko, a do tego rzadko chorują i są naprawdę tanie w utrzymaniu. Wystarczy im zapewnić dostęp do pastwiska oraz schronienie. Kozy idealnie nadają się do mniejszych gospodarstw i ze względu na niskie koszty w utrzymaniu, praktycznie każdy może sobie pozwolić na ich hodowlę. Korzyści wynikające z produktów otrzymywanych z ich mleka są nie do opisania. Kozie mleko jest bardzo lekkostrawne i posiada szereg pozytywnych wartości odżywczych. Jak podają dane statystyczne, w 2013 roku na świecie żyło PONAD MILIARD KÓZ, w tym 300 różnych ras!