OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" Legwan czarny

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Legwan czarny – Gad, który w początkowym okresie swojego życia preferuje nadrzewny tryb życia, a dopiero wraz z
czasem zmienia swój tryb życia na naziemny. Rośnie nawet do 150 cm długości w przypadku samców. Wraz z wiekiem, zmieniają się barwy u legwanów czarnych. Młode osobniki są jaśniejsze, a dopiero z czasem przybierają ciemne odcienie, dochodząc do koloru czarnego (oczywiście są też osobniki
ciemnobrązowe czy szare). Legwan czarny jest gatunkiem dość długowiecznym, bo potrafią dożyć nawet ponad 40 lat. Pomaga im w tym swoja odwaga. W przypadku ataku zaciekle się bronią przed drapieżnikiem.

W Polsce ten gatunek nie jest tak popularny jak chociażby legwan zielony, ale mimo wszystko jest to z pewnością gatunek ciekawy. Jeśli chcemy hodować legwana czarnego, musimy być przygotowani na odpowiednie pomieszczenie dla swojego gadziego przyjaciela. Ważnym aspektem jest odpowiednio zbudowanie terrarium, w którym podłoże nie będzie zbyt miękkie, aby legwan mógł ścierać swoje pazury. Jeśli u legwana zauważymy ich przerośnięcie, będzie miał on problemy z poruszaniem się. Młode osobniki są praktycznie tylko owadożerne, natomiast dorosłe roślinożerne.