OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" RASY BYDŁA MIĘSNEGO

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Dziś na tapetę bierzemy nie jeden odrębny gatunek, ale cały rodzaj. Zwierzęta przeznaczone do gospodarstw, hodowane w celach konsumpcyjnych.

Rasy bydła mięsnego –Simental, ncb, belg, angus, Limousine, charolaise, hereford, piemontese… to niektóre z ras bydła mięsnego. W Polsce mamy tego dosyć sporo, bo wyróżniamy aż 15 użytkowych odmian tych zwierząt. Wszystkie rasy klasyfikujemy wedle rozmiarów, są to; rasy duże, małe i średnie.
Do rasy małych zaliczamy; highland i galloway
Do rasy średnich; welsh black, piemontese, hereford, angus, wagyu,
Do rasy dużych; limousine, charolaise, blonde d’Aquitaine, simental, salers, machigania, belgijska błękitno-biała. Wszystkie, a na pewno większość z tych ras, postaramy się opisać w przyszłości, aby przybliżyć Wam co nieco o ich naturze i „powołaniu” z osobna i szczegółowo.

Warto zwrócić uwagę na to, że każda z wyżej wymienionych ras ma odmienne wymagania. Każdy hodowca bydła mięsnego musi wziąć poprawkę na posiadaną powierzchnie utrzymania bydła, dostępność paszy oraz bliskość pastwisk, na których będziemy mogli zostawiać bydło. Niemniej ważne jest dobranie odpowiedniego bydła pod względem zdrowotności oraz warunków środowiskowych, jakie im zaoferujemy. Nie każda z tych 15 ras będzie w stanie wytrzymać surowe warunki klimatyczne.