OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wybryki natury" Babirussa

Przedstawiamy Wam nowy cykl krótkich artykułów, w których będziemy Wam bliżej pokazywać najciekawsze, wyróżniające się zwierzęta z całego świata, które odbiegają wyglądem od typowego archeotypu zwierzęcia.

Z cyklu “Wybryki natury”

Babirussa – Opisywane dziś zwierzę to tak naprawdę kuzyn świni. Kuzyn dość egzotyczny, albowiem dzięki swojej prezencji, może śmiało startować w castingu do filmu o wybrykach natury. Kły, które całkowicie odmieniają postrzeganie tego stworzenia, służą do obrony przed drapieżnikami. Co ciekawe, słowo babirussa dosłownie oznacza połączenie świni z jeleniem. Dzisiejszemu bohaterowi raczej daleko do prędkości majestatycznych jelonków, ale nogi ma zdecydowanie dłuższe od znanych nam świń. Być może to kuzyn świni, który aspirował na modela, ale został odrzucony ze względu na zaniedbane uzębienie? Babirussa osiąga do 110 cm długości wraz z głową, a ważyć może do 100 kg.

Może być to dosyć dziwne, ale zwierzęta te są bardzo płochliwe. Pomimo posiadania niewątpliwych atutów obronnych okazują się dość wycofane. Potrafią bardzo szybko biegać i pływać, co czyni z nich istnych lekkoatletów w świecie zwierząt. Występuję na terenie Indonezji, na tamtejszych wyspach. Babirussa jest stworzeniem wszystkożernym. Główne menu stanowią liście drzew i krzewów, ale okazyjnie przekąsi także dżdżownice, czy malutkie kręgowce.