OBSERWUJ NAS

"Zwierzęta chronione w Polsce" Jesiotr

Z cyklu “Zwierzęta chronione w Polsce”

Przedstawiamy Wam nowy cykl, w którym będziemy opisywać gatunku chronione w naszym kraju, nierzadko zagrożone wyginięciem w naszych terenach, a nawet zanikłe, jak to w przypadku dzisiejszego bohatera!

Gatunek wędrownej ryby z rodziny jesiotrowatych. Porusza się wzdłuż europejskich wód, nierzadko lokując się w Morzu Bałtyckim. Mimo wszystko, według doniesień naukowców, jesiotr zachodni nigdy nie był w samowystarczalnej liczbie w naszym morzu. Jest to stosunkowo duża ryba, gdyż może osiągać nawet 2,5 metra długości i ponad 200 kg wagi. Rekordowa sztuka miała 4 metry i 300 kg wagi!

Są pod ścisłą ochroną w Polsce i nie ma się absolutnie czemu dziwić. Wpisane do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt ze statusem zanikłego na terenie Polski. Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że nadmiernie połowy oraz zanieczyszczenie Bałtyku wpłynęły negatywnie na naturalny tryb życia tych ryb i już możemy ich nigdy nie spotkać w polskim morzu. Według doniesień, od lat siedemdziesiątych, tych ryb nie ma w granicach naszego kraju.