OBSERWUJ NAS

"Zwierzęta chronione w Polsce" Żubr

Z cyklu “Zwierzęta chronione w Polsce”

Żubr – Właściwie Żubr Europejski, który jest istną wizytówką Puszczy Białowieskiej, a ujrzenie go, to marzenie wielu turystów. Spotykany także w Bieszczadach, Puszczy Kryszyńskiej, Puszczy Boreckiej i kilku innych miejscach (nielicznie), w których tereny sprzyjają życiu żubrów. Masa tych ssaków potrafi sięgać nawet 920 kg przy wzroście w kłębie dochodzącej do 188 cm. Pomimo tego, że wygląd mają raczej groźny i potrafiłyby pokonać niejednego drapieżnika, są roślinożerne, głównie jedzą trawy i rośliny zielne.
Są chronione w Polsce i zagrożone wyginięciem. Ze względu na przejmowanie przez ludzi ich terenów, żubry nie mają dostępu do pokarmu, zwłaszcza zimą.

Niemniej jednak, działania mające na celu ochronę
gatunku pozwoliły żubrom na przetrwanie. Aktualnie powoli sytuacja się poprawia. Te majestatyczne ssaki na zawsze wpisały się w kulturę naszego kraju, warto walczyć o ich życie, życie jak najbardziej liczebne. Jak podają dane z 2017 roku – w Polsce żyją 1873 żubry. Zapewne przez 2 lata ta liczba zmieniła się ku lepszemu, a więc śmiało możemy powiedzieć,
że Żubr Europejski powoli przechodzi „odrodzenie”, zwłaszcza że kilka wieków temu było ich zaledwie kilkadziesiąt sztuk (znanych ludzkości).