OBSERWUJ NAS

"Niezbędnik odpowiedzialnego hodowcy!" Królik

Z cyklu “Niezbędnik odpowiedzialnego hodowcy!”

Królik – Hodowla królików jest podzielona praktycznie na dwa rodzaje. Jeden rodzaj to ten, w którym hodujemy królika w domu (zazwyczaj miniaturkę), a drugi to ten, w którym nastawiamy się na hodowlę królików, mającą na celu podreperowanie naszego budżetu (rasy mięsne, mięsno futerkowe, futerkowe, wełniste). Skupmy się na tym pierwszym rodzaju, czyli hodowli królika domowego z pasji oraz uwielbienia do tych radośnie kicających zwierzątek!

Bardzo popularne w naszym kraju, uwielbiane zwłaszcza przez małe dziewczynki. Praktycznie najistotniejszym elementem w rozpoczęciu hodowli królika, jest posiadanie co najmniej dwóch. Króliki mają ogromną potrzebę interakcji oraz komunikacji z innymi osobnikami gatunku. Potrzebują ogromnej dawki ruchu, a więc duży wybieg koło domu (ogród, podwórko), będzie najlepszą opcją. Klatka królika powinna być wyposażona w akcesoria do zabawy, siano, poidełko do wody. Co ciekawe, a być może dla niektórych odrażające – królik zjada swoje własne odchody i nie powinniśmy mu w tym przeszkadzać. Zjadanie kału nocnego jest oznaką zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania zwierzęcia. Kał ten zawiera istotne substancje odżywcze i witaminę B. To wszystko reguluje procesy trawienne.

Podsumowując, niezbędnikiem każdego odpowiedzialnego hodowcy w hodowli królika jest;
– Świadomość tego, że najlepiej hodować je w parach lub większej ilości
– Wybieg koło domu
– Klatka wyposażona w akcesoria do zabawy, siano, poidełko do wody, miseczkę na pokarm, paśnik
– Opcjonalnie kuweta, domek
– Przygotowanie domu, tj. zabezpieczenie przewodów elektrycznych, zablokowanie zakamarków, wyeliminowanie roślin doniczkowych z zasięgu wzroku królika
– Czas na zabawę!