OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Niezbędnik odpowiedzialnego hodowcy!" PAPUGA

Z cyklu “Niezbędnik odpowiedzialnego hodowcy!”

Papuga – Hodowanie papugi potrafi być bardzo ciekawym zajęciem, ale bez odpowiedniego podejścia i wiedzy, możemy wyrządzić krzywdę zwierzęciu, a także sobie – dlaczego? A no dlatego, że papuga, którą nieodpowiednio się zajmiemy, może stać się uciążliwa i głośna. Oczywiście nie będzie chciała czynić źle, będzie tylko manifestowała swoje potrzeby. Bez wątpienia wydawanie dźwięków podobnych od tych ludzkich, to najczęstszy powód, dla którego ludzie decydują się na hodowle papug. Wiele odmian, wiele barw, to wszystko zależy od upodobania hodowcy, niemniej jednak należy mieć na uwadze, że hodowla papugi musi odbywać się w ściśle określonych warunkach.

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem w hodowli papugi jest świadomość tego, że potrafią one żyć nawet ponad 50 lat, a więc przy zakupie papugi musimy wiedzieć, że może okazać się on przyjacielem przez większość życia. Niektóre z nich są naprawdę sporych rozmiarów, więc woliera/klatka dla naszego skrzydlatego przyjaciela musi być pokaźnych rozmiarów, hodowca nie może ograniczać ruchów ptakowi, ponieważ będzie on niezadowolony. Kolejnym aspektem jest cena oraz utrzymanie papugi. Nie są tanie i potrafią kosztować krocie, a utrzymanie tego kolorowego ptaszka również kosztuje swoje. Papugi to również z reguły towarzyskie zwierzęta i każdy hodowca musi spędzać z nimi czas, a te z pewnością odwdzięczą się dobrym zachowaniem i okraszą swoje odgłosy ludzkimi wyrazami (oczywiście tylko niektóre gatunki zdolne do wyuczenia się ludzkich słów).

Podsumowując, niezbędnikiem każdego odpowiedzialnego hodowcy w hodowli papugi jest;

– Woliera/klatka odpowiednio dużych rozmiarów oraz odpowiednio wyposażone wnętrze (wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak; karmnik, kostka wapienna, huśtawka, sznureczki, drewniane klocki)

– Świadomość, że hodowla papugi to często zadanie na co najmniej połowę naszego życia

– Świadomość, że hodowla papugi to nie najtańsze hobby

– Odpowiedni pokarm – nasiona w postaci kiełkującej, dojrzałe nasiona, larwy owadów, niektóre warzywa, owoce

– Czas oraz chęć zabawy ze swoim skrzydlastym przyjacielem – naprawdę tego potrzebują!