OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" Trzoda chlewna

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Trzoda chlewna – Hodowla zwierząt głównie w celach konsumpcyjnych. Poza mięsem, trzoda chlewna jest hodowana w celu dostarczania np. skór. Bardzo popularna dziedzina hodowli, która stanowi wielką część spożywanego mięsa na całym świecie. Potocznie na trzodę chlewną mówimy po prostu świnie, ale pod tym znaczeniem kryje się bardzo wiele odmian i rodzajów. Lepiej jest to traktować bardziej ogólną nazwą trzoda chlewna. Te zwierzęta są udomowione od kilku tysięcy lat, a więc nikogo nie powinna dziwić ich popularność.

Wyróżniamy kilka odmian użytkowych trzody chlewnej, są to; typ smalcowy, słoninowy, tłuszczowo-mięsny oraz mięsny. Wszystkie świnie są dosyć łatwe do utrzymania w hodowli, ponieważ są wszystkożerne i mają stosunkowo szybkie tempo wzrostu naturalnego. Są bardzo bogate w mięso, które
jest bogate w wartości odżywcze. Oczywiście wszystko zależy od rodzaju posiadanej świni, ale większość z nich idealnie nadaje się do hodowli jako trzoda chlewna w celach konsumpcyjnych. Niektórzy hodują świnie jako zwierzęta domowe, ponieważ jak donoszą badania, świnie to inteligentne istoty.