OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wybryki natury" Gwiazdonos amerykański

Z cyklu “Wybryki natury”

Gwiazdonos amerykański – Zwierze, które swoim wyglądem przypomina krecika połączonego z…właśnie? Z czym? Jest to sporna kwestia i dla każdego ta kreatura jest mieszaniną innych zwierząt, ale jednego wszyscy jesteśmy zgodni.
Jest to prawdziwy unikat w świecie zwierząt. Ma ciało podobne do kreta z ryjkiem składającym się z dwóch mięsnych…RUCHLIWYCH wyrostków! To nie tylko narzędzie służące do odstraszania drapieżników i naukowców, ale także narząd idealny do szukania pokarmu. Ten otwór posiada 22
wypustek, które służą za narząd dotyku. Gwiazdonos jest rekordzistą i nawet największy łasuch mógłby mu szorować pięty! Od czasu upolowania oraz wysunięcia tezy o tym, czy jest to jadalny pokarm gwiazdonos potrzebuje zaledwie…20 MILISEKUND! Prawdziwy predator!

Gwiazdonos może mierzyć nawet 13 cm długości i ważyć do 80 gramów. Prowadzi podziemny tryb życia, bo w końcu pochodzi z rodziny kretowatych, a więzów rodzinnych nie da się ot tak przeciąć, ale jest nieco mniej przywiązany do gleby. Zdobywa pokarm także w wodzie, a w menu zazwyczaj znajdują się; dżdżownice, skorupiaki, mięczaki…ze wszystkim radzi sobie w zawrotnym tempie. Jakby tego było mało, gwiazdonos to również najszybszy buldożer ze wszystkich kretowatych. Kopie najlepiej i najszybciej!