OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Ciekawostki – czyli wytwory fauny i flory!" Największy ssak świata.

Z cyklu “Ciekawostki – czyli wytwory fauny i flory!”

Największy ssak świata.

Rekordzista w dwóch kategoriach. Płetwal błękitny. Nie tylko, jeżeli chodzi o wielkość, która jest olbrzymia i ciężka do wyobrażenia, ale także o głośność wydawanych przez siebie dźwięków, które mogą sięgać nawet do 190 decybeli! Taka wartość równa się z startem rakiety kosmicznej, a więc jest to coś praktycznie niewyobrażalnego dla ludzkiego ucha. Niemniej jednak, zauważono spadki „mocy” odgłosów płetwali błękitnych i ich częstotliwość hałasu maleje z biegiem czasu. Odgłosy te wykorzystują do porozumiewania się między sobą.

Dorasta do 33 metrów i może ważyć 190 ton. Zjada dziennie około 4 tony planktonu. Przeżywa do 50 lat i porusza się z prędkością do 50 km/h, która przy takiej ogromnej masie, jest zadziwiająca. Sam język tego niezwykłego zwierzęcia, może ważyć ponad 2,5 tony.
Mimo swoich imponujących aspektów fizycznych, płetwal błękitny ma jednego naturalnego wroga, jakim jest orka, poza człowiekiem, który ciągle poluje na te okazy, co przyczyniło się do znacznego zmniejszenia ich populacji.