OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" Kraby

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Grupa licznych i ciekawie wyglądających skorupiaków. Znane na całym świecie ze swojego pancerza oraz odnóż, które mogą układać w sposób przypominający ludzkie ręce unoszone do góry.

Kraby – To krótkoodwłokowe skorupiaki. Nie są groźne dla ludzi i mimo pozornie dziwacznego wyglądu, są raczej sympatycznymi zwierzętami. To najpopularniejsi przedstawiciele rzędu dziesięcionogów – istnieje ich ponad 10 000 gatunków. Mają charakterystyczny, twardy pancerz pokryty karapaksem, szeroki głowotułów i krótkie czułki oczu. Kraby są bardzo zwinne, a świadczy o tym fakt, że mogą się poruszać w praktycznie każdym kierunku. Pozwala to na ogromną mobilność w każdym miejscu. Żyją zazwyczaj w morzach i wodach, ale ciekawym faktem jest to, że większość krabów nie potrafi pływać, dlatego dużo z nich żyje również na lądzie.

W hodowli najpopularniejszym gatunkiem jest prawdopodobni krab tęczowy, który przybiera bardzo ciekawe ubarwienie i jest fascynujący do obserwacji. Może dorastać do 20 cm, ale w hodowli zazwyczaj osiągają one do 10 cm i tej granicy nie przekraczają. Akwaterrarium, w którym będziemy przechowywać naszego kolorowego przyjaciela, musi być stosunkowo duże i posiadać wiele kryjówek, które są absolutnie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania kraba.