OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" MAŁPKA MARMOZETA

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Małpka, która potrafi koegzystować z ludźmi i się do nich przywiązywać, tworząc bliskie relacje. Należy jednak pamiętać, że to zwierzę stadne, co wiąże się z potrzebą życia co najmniej we dwójkę.

Małpka marmozeta – Ta nazwa małpy obejmuje kilka gatunków i może wydawać się mało znana, a wiedza ludzi na jej temat jest rzeczywiście nikła. Naturalnie pochodzą z Ameryki Południowej. Są to małpy z gatunku szerokonosych i podrodziny pazurkowców. Bardzo ciekawym zjawiskiem jest ich łatwość w oswojeniu, jeżeli chodzi o kontakt z ludźmi. Potrzebują dużo uwagi, cierpliwości i uczuć, a odwdzięczą się tym samym, ponieważ przywiązują się do właściciela i są zdolne do okazywania uczuć. Towarzyskie, skore do zabawy i sympatyczne małpki osiągające do 37 cm długości i 1 kg wagi mogą być idealne dla osób, które zapewnią im odpowiednie warunki. Dożywają do 17 lat (przeciętnie).

Hodując ten gatunek małpy, musimy zapewnić klatkę o minimalnej powierzchni 2 m², jeśli chodzi o parę.
Obowiązkowo musimy wyposażyć klatkę w elementy symulujące życie w naturze i dające małpom możliwość przebywania ponad poziomem podłoża – jest to kluczowe.

Ciekawostki;
– W momencie dojrzałości płciowej marmozeta może stać się bardziej władcza

– Aktualnie bez problemu można zakupić marmozetę z legalnej hodowli

– Są zwierzętami stadnymi i w przypadku braku kompanów swojego gatunku – przywiązują się bardzo do
właściciela