OBSERWUJ NAS

Z cyklu "Wiesz, co hodujesz!" PAPUGA

Z cyklu “Wiesz, co hodujesz!”

Dziś przepiękny przedstawiciel ptaków, często obecny w wielu domach. Swoim kolorowym upierzeniem dodaje barw wielu domostwom, a domownikom daje wiele radości. Chętni na papugę lub innego ptaka egzotycznego? www.faunari.com – na naszym portalu znajdziecie ich wiele!

Papuga – Papugi to prawdopodobnie najpopularniejsze ptaki egzotyczne, które wryły się kulturę człowieka już na stałe. W dużym znaczeniu przemawia za nimi fakt, że odpowiednio wyuczone, potrafią powtarzać dźwięki, a nawet słowa (oczywiście nie wszystkie papugi)! Te egzotyczne ptaki występują w wielu odmianach, kolorach i rodzajach. Cieszące się największą sławą, to z pewnością papuga ara, papuga falista czy papuga nimfa. Są to bardzo towarzyskie zwierzęta i możemy je nauczyć wielu sztuczek, przy poświęceniu im odpowiedniej ilości czasu.

Decydując się na papugę, musimy mieć na uwadze, że są to zwierzęta długowieczne. Potrafią dożyć nawet do 95 lat! Tak, to nie pomyłka! Może i powinien być to przyjaciel na całe życie, a jeśli nam się po prostu znudzi, dla ptaka może okazać się to traumatycznym przeżyciem, ponieważ jest to zwierzę towarzyskie i przywiązujące się do kontaktu z daną osobą. Papugi są nosicielami chorób i pasożytów, tak więc musimy regularnie badać je u weterynarza. Także dlatego, że te ptaki mogą chorować na poważne zwyrodnienia, np. wątroby. Odpowiednio duża klatka, karmnik, dozownik do wody, ewentualnie basen do kąpieli i zapewnienie im codziennej dawki ruchu poza klatką, to czynności obowiązkowe, ale i oczywiste. Nie zapominajmy o zapewnieniu im najważniejszego – uwagi i miłości, a z pewnością odwdzięczą się tym samym, swój egzotyczny sposób.

Ciekawostki;
– Samce uczą się powtarzania słów i dźwięków z reguły łatwiej

– Afrykańskie papugi żako to niekwestionowani zwycięzcy, jeżeli chodzi o zdolności mówienia

– Kakapo to prawdopodobnie najbardziej wyjątkowa papuga na świecie – jest endemicznym gatunkiem występującym na terenie Nowej Zelandii, jest nielotem i zarazem najcięższy przedstawicielem papugowatych oraz najdłużej żyjącym